Górale nie zarobią na ukraińskich turystach :: 2007-11-26 06:15:23 CET :: posted by admin


Ireneusz Dańko

Ukraińskie biura rezygnują ze świątecznych wycieczek do Zakopanego! Powód? Nowe przepisy wizowe wynikające z wejścia Polski do strefy Schengen.

Turyści ze Wschodu od kilku lat masowo ściągają na prawosławne święta Bożego Narodzenia pod Tatry. W większości zamożni Ukraińcy okupują na początku stycznia najdroższe zakopiańskie pensjonaty i hotele. Tylko w poprzednim sezonie 40-50 tys. takich osób wypoczywało u stóp Giewontu. Ostatnie wieści z Ukrainy zmroziły jednak górali.

- Jeszcze we wrześniu mieliśmy komplet rezerwacji od gości zza wschodniej granicy. A teraz, kiedy ogłoszono nasze wejście do strefy Schengen, zwolniło się już 20 pokoi - narzeka pracownik hotelu Mercure-Kasprowy. To samo można usłyszeć w innych zakopiańskich hotelach i biurach podróży, które współpracują z Ukraińcami. Właściciele alarmują, że ukraińscy tour operatorzy masowo anulują przyjazdy. Twierdzą, że nie są w stanie załatwić na czas nowych wiz dla swoich klientów.

Procedurę wizową znacznie wydłużyły nowe, rygorystyczne przepisy, które Polska musi wprowadzić w związku z likwidacją od nowego roku kontroli na granicach z innymi krajami Unii Europejskiej. Tzw. strefa Schengen wymaga dodatkowych dokumentów i wpłaty 35 euro od obywateli krajów spoza UE. Bez tego nie otrzymają turystycznej wizy do naszego kraju. Stare zaś stracą ważność 31 grudnia. Polskie placówki konsularne na Ukrainie chciały dopiero po 10 grudnia przyjmować wnioski wizowe. Co więcej - wprowadziły regionalizację, która spowodowała, że ukraińskie biura podróży muszą załatwiać formalności dla jednej wycieczki w różnych konsulatach.

- Trudno się dziwić, że Ukraińcy rezygnują z przyjazdu do Polski. Przecież nasze konsulaty nie zdołają wydać kilkudziesięciu tysięcy nowych wiz w dwa tygodnie - mówi "Gazecie" poseł PO Andrzej Gut-Mostowy, współwłaściciel luksusowego hotelu Sabała w Zakopanem. Straty, jakie mogą ponieść polscy usługodawcy, szacuje nawet na kilkadziesiąt milionów złotych. Dlatego w zeszłym tygodniu przesłał oficjalną interpelację do ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego. "Obecna sytuacja pozostaje w rażącej sprzeczności z rozwiązaniami zastosowanymi przez np. Słowację, która na pobyty do 15.01.2008 roku wydaje bezpłatne wizy, tzw. narodowe (czyli takie, jak obowiązywały dotychczas i na takich samych zasadach), a konsulaty słowackie na bieżąco przyjmują i rozpatrują wnioski wizowe" - napisał poseł Gut-Mostowy. Oficjalnie na razie nie otrzymał odpowiedzi. Nie kryje jednak, że ostatnio rozmawiał telefonicznie z nowym kierownictwem MSZ.

- Z tego, co wiem, konsulaty w Charkowie i Kijowie zostały już odblokowane i będą wcześniej przyjmować wnioski wizowe. Co to da, zobaczymy w styczniu - dodaje.


Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków

Comments
No comments have been made yet.

Add Comment
Name
Email (optional)
:: Comment ::
Characters Left
Security Code (copy the security code from the image above)
Password (admins only)