Przedstawiciel prawosławia: porozumienie z katolikami możliwe :: 2007-11-15 20:28:42 CET :: posted by admin

Prawosławny biskup Achai, metropolita Atanazy (Chadzopulos) w wywiadzie dla włoskiej gazety "La Repubblica" wyraził przekonanie, że porozumienie z katolikami w sprawie roli papieża jest możliwe.

W wypowiedzi, która ukazała się w czwartek, metropolita, reprezentujący greckie prawosławie przy Unii Europejskiej, podkreślił, że w przyszłości, po ponownym ustanowieniu jedności katolików i prawosławnych, Rzym jako jedna z siedzib patriarchatów "nie będzie mógł być absolutnym centrum administracji, kierującym wszystkimi innymi".

Wywiad z przedstawicielem prawosławia ukazał się w związku z zapowiedzianym na czwartek ogłoszeniem wspólnej deklaracji obu Kościołów, opracowanej w październiku w Rawennie. W dokumencie tym strona prawosławna wyraża wolę podjęcia z katolikami dyskusji na temat roli papieża, co niektórzy komentatorzy uznali za wielki krok naprzód we wzajemnych relacjach.

Wśród pięciu stolic prastarych Kościołów - Rzymu, Konstantynopola, Jerozolimy, Antiochii i Aleksandrii- patriarcha Rzymu jest uważany za pierwszego - przypomniał metropolita Chadzopulos. Wyraził opinię, że "jeżeli uda się zdefiniować to, jaką rolę ma odgrywać Rzym jako pierwsza wśród wszystkich stolic, będzie to historyczny krok". Ocenił następnie, że Rzym nie może być jedynym ośrodkiem władzy.

Grecki metropolita powiedział rzymskiej gazecie, że publikacja przygotowanego przez teologów dokumentu na temat dialogu katolicko- prawosławnego pozwoli mu "dojrzeć w świadomości dwóch Kościołów". Dzięki temu - jego zdaniem - możliwe będzie także zebranie sugestii i uwag, które dialog ten pogłębią.

Według metropolity najważniejszym dla jego Kościoła punktem deklaracji jest stwierdzenie, że "koncyliaryzm" jest zasadą podzielaną przez oba Kościoły. "W tradycji prawosławnej - podkreślił - jest to zasada najważniejsza".

Zdaniem przedstawiciela prawosławia fakt, że rosyjska delegacja opuściła naradę w Rawennie, nie będzie miał negatywnego wpływu na dialog ekumeniczny.

- Oczywiście nie jest dobrą rzeczą nieobecność jednego Kościoła. Chcemy jedności, chcemy, by wypowiedziały się wszystkie głosy. Ale najważniejsza jest kontynuacja dialogu między prawosławnymi a katolikami, dialogu miłości i jedności - powiedział metropolita Chadzopulos.

Comments
No comments have been made yet.

Add Comment
Name
Email (optional)
:: Comment ::
Characters Left
Security Code (copy the security code from the image above)
Password (admins only)