Rosja: poświęcenie kaplicy w Jaszkinie na Syberii :: 2007-11-05 19:49:42 CET :: posted by admin

Biskup diecezji Przemienienia Pańskiego w Nowosybirsku Joseph Werth konsekrował 3 listopada kaplicę pw. Świętej Rodziny w miejscowości Jaszkino w Syberii Zachodniej. Uroczystą Mszę św. wraz z nim koncelebrowali konsultorzy generalni Zgromadzenia Redemptorystów o. Serafino Fiore i o. Athanase Nsiamina, miejscowi duszpasterze, parafianie i liczni goście.

W homilii biskup przypomniał chlubne karty z dziejów Kościoła katolickiego na Syberii, lata prześladowań i duszpasterstwo podziemne. W Jaszkinie przez pewien czas konspiracyjnie działali: polski franciszkanin o. Aleksander Bień i ostatni kapłan diecezji saratowskiej ks. Michał Keller. "To dzięki tym świadkom przetrwała tu wiara " - powiedział kaznodzieja.

Kaplicę w Jaszkinie zaczęto budować w 2003 r. Wykonano je dzięki staraniom proboszcza ks. Zenona Gieńca i miejscowej wspólnoty oraz pomocy organizacji Renovabis z Niemiec i Nueva Evangelización z Hiszpanii.

Jaszkino jest położone na głównym transsyberyjskim trakcie kolejowym, ok. 300 km na wschód od Nowosybirska w regionie Kuzbasu. Stolicą tego 3-milionowego regionu jest około 500-tysięczne Kemerowo. Katolicy stanowią tu 1 proc. mieszkańców i należą do różnych narodowości: są wśród nich Białorusini, Litwini, Łotysze, Niemcy, Polacy i Ukraińcy, których na Syberię zsyłano w XIX i w XX wieku.

Redemptoryści są obecni na tych ziemiach od 1959 r., gdy zostali zesłani z Ukrainy. Początkowo pracowali na południu Kuzbasu w Nowokuzniecku, Prokopiewsku oraz kilku innych mniejszych miasteczkach i wioskach. Była to działalność "podziemna ". Po upadku komunizmu, gdy do Rosji zawitała wolność religijna, na zaproszenie biskupa Wertha w 1996 roku przyjechali tu dodatkowo ojcowie z Irlandii i Polski, podejmując pracę duszpasterską w Kemerowie. Stosunkowo szybko posługa redemptorystów objęła inne miejscowości, w tym znajdujące się ok. 90 km na północ od Kemerowa Jaszkino, gdzie powstała parafia.

Działalność duszpasterską trzeba prowadzić na ogromnej przestrzeni. Kapłani dojeżdżają regularnie do 13 miejscowości. Są to miasta i wioski, oddalone od Kemerowa nawet do 250 km. Wielu dorosłych przez katechumenat przygotowuje się do sakramentów świętych. Odbywa się regularna katechizacja dzieci i młodzieży, odwiedzani są chorzy i ciągle szuka się katolików zagubionych na rozległych przestrzeniach Syberii.

W parafiach działają grupy żywego różańca, młodzieżowa i dziecięca, ministranci, a także grono katechetów świeckich, aktywnie pomagających w pracy duszpasterskiej. Co roku podczas wakacji odbywają się obozy dla dzieci i młodzieży, w czasie których pogłębiają oni swoją wiarę i wiedzę religijną. Młodzież i dzieci chętnie uczestniczą też w grupie teatralnej, a z występami jeżdżą do okolicznych wiosek Kuzbasu.

Ważne miejsce w pracy duszpasterskiej zajmuje działalność charytatywna, dzięki której okazywana jest pomoc biednym rodzinom, dzieciom z trudnych rodzin, bezdomnym, inwalidom, chorym, bezrobotnym i samotnym matkom. Przy parafii w Kemerowie działa grupa wolontariuszy, która systematycznie odwiedza i okazuje pomoc ludziom w ośrodku pomocy społecznej.

Comments
No comments have been made yet.

Add Comment
Name
Email (optional)
:: Comment ::
Characters Left
Security Code (copy the security code from the image above)
Password (admins only)